Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy…” ks. Jan Twardowski.

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. Dni, w których zgodnie z tradycją wspomina się zmarłych, odwiedza groby bliskich, pali znicze, a także składa wieńce czy kwiaty. Dla wielu osób jest to moment na refleksje, także nad własnym życiem.

W polskiej kulturze Dzień Wszystkich Świętych jest szczególnie obchodzony, mocno zakorzeniony w tradycji. Odbywają się w tym czasie specjalne msze św. m.in. za bohaterów  wojennych, artystów czy różnych działaczy społecznych. To czas, kiedy wszystkie cmentarze rozświetlone są blaskiem światełek. Ludzie przychodzą na cmentarze, aby się pomodlić, powspominać zmarłych. Tu najbardziej czuje się obecność śmierci w ludzkim życiu.

Nie zapominajmy również o tych, których mogiły zostały zapomniane, rozsiane po okolicznych polach i lasach. Którzy oddawali swoje życie na frontach wojen całego świata. Czasem pozostały tylko w pamięci starszych ludzi, świadków tamtych wydarzeń. Dajmy świadectwo naszej wdzięczności, pamięci i wiary.