UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W WYSOKIM KOLE

Dzisiaj, jak co roku w Wysokim Kole odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tradycyjnie rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Wzniosłą część artystyczną przedstawili Członkowie Klubu Senior+ z Gniewoszowa. Przy dźwięku pieśni patriotycznych uformował się orszak : na czele strażacy z OSP, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież nieśli Polską Flagę, delegacje szkół i instytucji. Każdy z uczestników przemarszu otrzymał małą biało-czerwoną chorągiewkę. Na wojennym cmentarzu z 1914 r. gdzie pochowani są oprócz Polaków, Austriacy i Rosjanie – walczący podczas I Wojny Światowej odśpiewano Hymn Narodowy. Następnie przemówił Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Szymon Gac. Na zakończenie uroczystości złożone zostały przez poszczególne delegacje, w tym także przez stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów” wiązanki i wieńce.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Rocznica Odzyskania przez Polskę niepodległości jest najważniejszym świętem dla Polski. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy godnie je obchodzili. Coroczne obchody są tą chwilą, żeby pokazać, szczególnie najmłodszym, lekcję patriotyzmu. Pokazać, że w życiu naszego narodu są wydarzenia niezmiernie ważne, które należy godnie upamiętniać. Od nas zależy, czy będziemy w stanie przekazywać kolejnym pokoleniom narodowe tradycje. Nie wolno nam zapominać, że 11 listopada, choć jest to data symboliczna, tak naprawdę nasza ojczyzna narodziła się na nowo.