Święto Wojska Polskiego oraz Setna Rocznica „cudu nad Wisłą”

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem dzięki mobilizacji całego narodu, zarówno elit, jak i chłopów. W Radzyminie i pod Ossowem rozegrały się decydujące walki, niezwykle ciężkie i dramatyczne. Na bardzo małym obszarze zderzyły się siły dwóch dywizji polskich i dwóch rosyjskich, z której przed decydującym uderzeniem bolszewicy się wycofali. Wygrana zapewniła naszemu krajowi niepodległość na blisko 20 lat.

Od roku 1992 w rocznicę zwycięskiej walki, 15 sierpnia, jest ponownie obchodzone Święto Wojska Polskiego. Sejm przywrócił tę tradycję, datującą się od 1923 roku. Święto wojska obchodzono 15 sierpnia w okresie II Rzeczpospolitej, w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie, w oddziałach Państwa Podziemnego, a także w Wojsku Polskim utworzonym na froncie wschodnim.