Zajęcia dla dzieci

Święta Bożego Narodzenia to czas pachnący choinką, pysznymi potrawami, ciastami i piernikami.

Pierniki w naszym kraju pojawiły się w XIII lub XIV wieku i znane były pod nazwą miodownik, a było to ciasto chlebowe na bazie mąki i miodu. Ciasto leżakowało wówczas przez lata w piwnicach aby dojrzewało. Kiedyś przygotowywanie piernikowego ciasta zajmowało wiele czasu i wyrabiano je tylko raz w roku (zimą), a następnie zamykano w piwnicy na 12 miesięcy i przed kolejnymi bożonarodzeniowymi świętami kończono przyrządzanie ciasta: wyciskano z niego różne kształty za pomocą specjalnych foremek. Zwyczaj pieczenia i dekorowania świątecznych pierników powoli wraca do naszych domów, w którym chętnie uczestniczy cała rodzina, a w szczególności dzieci dla których jest to ciekawa zabawa i okazja do spędzenia czasu razem z rodzicami.

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem bowiem 20 grudnia 2017r., nasze Stowarzyszenie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowało zajęcia z dziećmi z klasy III Szkoły Podstawowej w Gniewoszowie. Podczas zajęć każde z dzieci otrzymało pierniczki w kształcie choinki, bombki, rękawiczki i serca oraz zestawy do dekoracji. Dzieci świetnie sobie poradziły, wykazując się umiejętnościami plastycznymi i niebanalnymi pomysłami na dekorację pierników. Pięknie ozdobione pierniki zostały zapakowane w celofanowe woreczki a wręczone rodzicom w domu niewątpliwie wywołały ciepły uśmiech.

Tajemnice dekoracji pierników odkrywała przed dziećmi Pani Ewelina Wiaderny wraz z córką Marysią – rówieśniczką naszych uczniów. Pani Ewelina piecze pierniki bożonarodzeniowe od lat i co roku tworzy nowe unikalne wzory zarówno jeśli chodzi o kształty jak i zdobienie. Pierniki są wykonywane przez Panią Ewelinę własnoręcznie, tylko z naturalnych składników (miód lipowy, masło, jaja, cukier, przyprawy korzenne) i lukrowane. Pieczenie pierników stało się pasją Pani Eweliny, która daje jej satysfakcję i spowodowało że rozszerzyła asortyment pierniczków świątecznych na „pierniczki okolicznościowe”, które mogą stanowić niebanalny prezent np. dla mam, babć, dziadków – z okazji ich święta lub przyjaciół i rodziny. Być może kolejne zajęcia dla dzieci (lub dorosłych – jeśli będą chętni) z ozdabiania pierników odbędą się w związku z takimi okazjami.